„Kajkavci u Lisinskom“ - Varaždinska županija predstavila se pred velikim brojem posjetitelja

KAJKAVCI U LISINSKOM

Turističko-gospodarska i kulturno-umjetnička manifestacija „Kajkavci u Lisinskom 2019“. na kojoj su uz Varaždinsku županiju sudjelovale i Koprivničko-križevačka, Krapinsko-zagorska, Međimurska, Zagrebačka županija i Grad Zagreb održana je jučer u Koncertnoj dvorani „Vatroslav Lisinski“. Varaždinsku županiju se predstavljao je KUD Elizabeta te tamburaši Udruge Hajdina Kučan Donji, a svoje proizvode predstavili su Domed – obrt za pčelarstvo, bučino ulje predstavila je Andreja Petrović iz OPG-a Petrović, kolače i gibanice nudile su žene iz  Udruge Hajdina, vinari Ludbreške vinske ceste prezentirali su svoja nadaleko poznata vina dok je Hotel  „Minerva“  posjetitelje počastio s sarmom napravljenom od varaždinskog zelja. Povijesnu notu svečanosti dali su i pripadnici Husarske garde Varaždinske županije, a u koncertnom dijelu je uz mnogobrojne izvođače nastupila i učenica trećeg razreda Glazbene škole iz Varaždina Tia Pikija i to pjesmom „ Hajdmo u Varaždin“ uz pratnju orkestra Radia Kaj.

Uz župane ostalih županija te gradonačelnika Grada Zagreba, manifestaciji su nazočili i župan Varaždinske županije Radimir Čačić, predsjedavajuća Turističke zajednice Varaždinske županije Natalija Martinčević te direktor Turističke zajednice Varaždinske županije Miran Bojanić Morandini.Župan Čačić naglasio je u svom obraćanju kako je ovo jedinstvena manifestacija koja okuplja veliki broj ljudi te gdje se promovira kajkavština.- Varaždinska županija ovdje predstavlja svoje specifičnosti, a ove i prošle godine posebno smo se orijentirali na promociju i brendiranje bučinog ulja i proizvoda od buče. Priča našeg izložbenog prostora uz promociju vezana je i na varaždinsko zelje kao jednog od sedam proizvoda zaštićenih oznakom izvornosti na razini Europske unije. Veliki broj ljudi govori kajkavskim narječjem i ovo je izvrsna promocija za kajkavštinu, ideja je jako dobra i mi je podržavamo. Njegovati tradiciju i običaje je naša obaveza – rekao je župan Čačić.

Predsjedavajuća Turističke zajednice Natalija Martinčević rekla je kako naša Županija ima mnogo toga za ponuditi, svake godine su ovdje drugi izlagači, ali prezentira se ono najbolje.-       I ovog smo puta smo iskoristili priliku da pokažemo sve najbolje iz naše županije i na taj način promoviramo i na tržištu Zagreba naše vrijedne OPG-ove, naše Udruge ali i predstavimo našu kulturnu baštinu kroz kulturno umjetnička društva te mlade talente naše Glazbene škole. Predstavljanje Varaždinske županije bilo je i ove godine iznimno uspješno te zahvaljujem svima koji su sudjelovali u organizaciji – rekla je Natalija Martinčević.

Hia.com.hr koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti.