Motivacijskim pričama i prilikama za razvoj do stručnog kadra u hotelijerstvu

Motivacijskim pričama i prilikama za razvoj do stručnog kadra u hotelijerstvu

U Brig Boutique Hotelu u Splitu predstavljeni su dosadašnji rezultati projekta „Upoznajte naše priče – promocijom zanimanja i stručnim usavršavanjem do stručnog kadra i održivog turizma u jedinstvenim luksuznim hotelima“, koji provodi Udruga jedinstvenih hrvatskih hotela Stories uz sufinanciranje Ministarstva turizma i sporta, te podršku pridruženih partnera na projektu – Hrvatske gospodarske komore, Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Turističko-ugostiteljske škole Split te Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta. Projekt „Upoznajte naše priče“ fokusiran je na promociju zanimanja u turizmu kroz aktivno uključenje učenika i studenata u sami projekt te edukaciju članica Udruge Stories hotela koju sačinjavaju neki od najpoznatijih i najkvalitetnijih hrvatskih hotela. Kroz intenzivnu komunikaciju s obrazovnim institucijama u sklopu projekta učenike i studente motiviralo se da se prijave, te je nakon dostave motivacijskih pisama izabrano 16 učenika završnih razreda osnovnih škola, 37 učenika srednjih turističko ugostiteljskih škola, te 7 studenata poslovnih škola i fakulteta sa smjerom turizma. - U tijeku su individualni obilasci različitih Stories hotela u sklopu kojih učenici osnovnih i srednjih škola imaju priliku upoznati različita hotelska odjeljenja i zanimanja te dobiti savjete za start karijere u turizmu izravno od djelatnika. Izabrani srednjoškolci sudjelovali su već na satu otvorenih vrata koji je organiziran u sklopu edukacije „Personalizirana usluga i upselling u malim luksuznim hotelima“ koja se 22. i 23.2.2023. održala u hotelu Lone u Rovinju za jednu grupu Stories hotela. 24. i 25.2.2023. ista edukacija održava se za preostali dio hotela i izabranih studenata u Briig Boutique Hotelu u Splitu – izjavila je Antonia Urlić, direktorica Udruge jedinstvenih hrvatskih hotela Stories. - Drago nam je da je naš projekt „Upoznajte naše priče“ kojeg je Ministarstvo turizma i sporta prepoznalo kao jedan od projekata koji će doprinijeti promociji zanimanja u turizmu izazvalo ovakav interes i da su nam se javili učenici i studenti iz svih krajeva Hrvatske koji svoju karijeru vide upravo u hotelijerstvu. Hoteli grupacije Stories zapošljavaju oko 1000 radnika i ključ visoko personalizirane usluge koju hoteli naše grupacije pružaju je upravo u svakom pojedincu. Zadovoljstvo je što našim pričama možemo motivirati i inspirirati mlade za razvoj karijere u turizmu – izjavio je Nenad Nizić, predsjednik grupacije Stories hotela i vlasnik hotela Vestibul Palace Split. Slavko Štefičar, ravnatelj Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije u Ministarstvu turizma i sporta naglasio je kako Ministarstvo turizma i sporta poduzima niz mjera i aktivnosti u svrhu promocije turističkih zanimanja, motiviranja mladih za razvoj karijere u turizmu. Dugogodišnjom suradnjom sa strukovnim udrugama, poslodavcima i strukovnim školama Ministarstvo stvara potrebne preduvjete. Jedan od alata je i javni natječaj namijenjen strukovnim udrugama kojim Ministarstvo želi utjecati na osiguranje dostatnog, kvalificiranog i kompetentnog kadra s ciljem razvoja održivog, pristupačnog turizma razvijanjem svijesti ciljanih skupina o mogućnostima razvoja karijere u turizmu. Namjena sredstava iz ovog javnog natječaja je sufinanciranju projekata koji doprinose motiviranju razvoja karijere u turizmu, intenziviranju suradnje i interakcije između strukovnih škola i poslodavaca te jačanju atraktivnosti turističkih zanimanja. Jedino sinergijom svih dionika moguće je napraviti potrebne iskorake u postizanju postavljenih ciljeva. Natječajem je, za ostvarenje ovog cilja, izdvojeno ukupno nešto manje od 380.000 EUR za 19 projekata. Projekt „Upoznajte naše priče“ zoran je primjer sinergijskog djelovanja u skladu s ciljem Javnog natječaja Ministarstva. – zaključio je Štefičar. Istaknuto je kako je projekt potaknuo dodatne suradnje s obrazovnim institucijama koje su se aktivno uključile u projekt, a koje će doprinijeti privlačenju visoko motivirane i visoko obrazovane radne snage. Ekonomski fakultet Sveučilišta u Splitu, kao najznačajnija institucija u visokom obrazovanju u polju ekonomije i turizma na području Dalmacije, iznimnu važnost polaže na suradnju s poslovnim sektorom te smo se i rado odazvali pozivu Udruge Stories hotela. Kroz ovu suradnju će naši studenti dodatno podići svoja praktična znanja i vještine dok su novi hoteli iz udruge Stories ušli u našu bazu od preko 130 tvrtki i institucija u kojima naši studenti mogu obavljati stručnu praksu. Na Ekonomskom fakultetu nudimo sveučilišne i stručne studije turističkog usmjerenja te obrazujemo visoko kvalitetne kadrove koji se često zapošljavaju već tijekom studija te ih nalazimo na odgovornim pozicijama u turističkim tvrtkama i institucijama u regiji, zemlji i inozemstvu. I naši studenti studija Ekonomija i Poslovna ekonomija, koja posjeduje i respektabilnu međunarodnu EFMD akreditaciju, za svoj karijerni put često odabiru propulzivni turistički sektor. – naglasila je prof. dr. sc. Smiljana. Pivčević, prodekanica za nastavu Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Svjesni smo da se budućnost obrazovanja u strukovnim školama, uz moderne metode poučavanja, mora što više temeljiti na empirijskom učenju. Stoga nam je ovo prilika da kao partneri u Projektu sudjelujemo u stvaranju jedne bolje budućnosti obrazovanja u sektoru turizma i ugostiteljstva, a našim učenicima prilika da svoja znanja temeljena na iskustvu stječu od najboljih.– naglasila je Andrea Bilandžić, voditelj promidžbe RCK FIT Split, Turističko-ugostiteljske škole Split. Uz nazočne obrazovne institucije gđa. Urlić je istaknula i nekoliko škola koje su se posebno istaknule u prijavama te iz kojih je u projekt uključen veći broj učenika: -Izuzetno zadovoljstvo je sudjelovati u projektu „Upoznajte naše priče“ kojeg provodi Udruga Stories hotela, u kojoj je naša škola prepoznala i s kojom dijeli zajedničke ciljeve, a to su: promocija zanimanja u turizmu i njihovo približavanje tržištu rada, te promicanje održivosti i autentičnosti u turizmu. Projekt potiče suradnju i povezivanje strukovnih škola i poslodavaca što doprinosi većoj motivaciji učenika, budućih kadrova u turizmu, te pridonosi razvoju strukovnog obrazovanja u RH. Učenici na primjerima dobre prakse poslodavaca iz skupine Stories hotela, učeći od najboljih, stječu nova znanja iz područja razvoja karijere, prilagodbe tržištu rada i aktualnim trendovima u turizmu. – Ivana Kralj, nastavnica ekonomske skupine predmeta Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače -Djelatnike Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu u Puli, kao Regionalnog centra kompetentnosti u području turizma i ugostiteljstva, na sudjelovanje u natječaju „Upoznajte naše priče“ motivirala je prilika da se učenici na zanimljiv i poticajan način približe svome zanimanju i profesionalnoj budućnosti. Projekt je pružio priliku da učenici iskažu svoje impresije i razmišljanja o budućem zanimanju te se izravno informiraju o turističkoj djelatnosti u eminentnim hotelima i tako oblikuju svoje uže interese u struci. Natječaj predstavlja podršku strukovnom obrazovanju, a Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu usmjerena je na pružanje mogućnosti učenicima za sudjelovanje u inovativnim projektima, kao i natjecanjima u Hrvatskoj i svijetu, stjecanje međunarodnih certifikata iz poznavanja stranih jezika, stručne edukacije, sve uz uspješnu suradnju lokalne zajednice i škole. Djelatnici Škole zahvaljuju voditeljima i sudionicima projekta, a inspirativni tekstovi učenika - budućih djelatnika u turizmu upućuju na uspješan nastavak suradnje s Udrugom jedinstvenih hrvatskih hotela - STORIES. – Vedrana Brajković, profesorica engleskog jezika i Željka Kondić Dabo, stručna suradnica knjižničarka iz Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu u Puli. 

Hia.com.hr koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti.