Od Breznice do Brezničkog Huma uskoro moderna pješako-biciklistička staza

Od Breznice do Brezničkog Huma uskoro moderna pješako-biciklistička staza

Ono što općine Breznica i Breznički Hum dugo očekuju ovih dana konačno dobiva svoj epilog. Naime, ove dvije općine uskoro će konačno pješice ili biciklima biti prometno i sugurnosno povezane na krajnjem jugu naše županije. Hrvatske ceste započele su radove uzduž Državne ceste koja povezuje ove dvije općine, pa će s lijeve strane prometnice (gledano prema Varaždinu) uskoro niknuti novi kilometri pješačke i biciklističke staze osvijetljene uličnom rasvjetom, čime će krajnji južni dio naše županije uz državnu prometnicu poprimiti svoj konačan i moderan izgled. To je obišavši ovo gradilište jutros najavio član uprave naručitelja radova – poduzeća Hrvatske ceste Alen Leverić.
- U Varaždinskoj županiji u tijeku je veliki investicijski ciklus koji se odnosi na izgradnju i obnovu državnih cesta. Prije mjesec dana službeno smo u promet pustili novomarofsku zaobilaznicu čime smo riješili prometni problem kroz taj grad. Sada radove nastavljamo u južnom dijelu Varaždinske županije dionicom pješačko-biciklističke staze od Breznice do Brezničkog Huma ukupne dužine 2,3 kilometra. Sigurnost pješaka i biciklista na ovoj izuzetno prometnoj dionici državne ceste, koja Breznički Hum i Breznicu povezuje sa Zagrebačkom županijom, i koja je nekada za tisuće vozača predstavljala glavnu prometnicu na potezu od središnje Europe prema Jadranskom moru, zasigurno će se sada povećati jer je baš na ovom potezu do sada stradalo mnogo ljudi i vozila u brojnim izlijetanjima u kanale ili cestovne mostove, kao i u prometnim nesrećama. Osim toga, u ovome dijelu Varaždinske županije postoji jaka industrija, gdje velik broj ljudi prolazi na posao, stoga je važnost ovoga projekta neupitna – smatra Leverić baš kao i predstavnici obiju općina. Investicija iznosi nešto više od 600.000 eura bez PDV-a, a riječ je o tek početnoj investiciji u prometnu infrastrukturu na području općina Breznica i Breznički Hum, čijim načelnicima zahvaljujem na aktivnom sudjelovanju u realizaciji projekta – kazao je Leverić.

- Početak ove priče bio je prije 15 i više godina, od kada se Općini Breznica obećava nogostup kroz naselje, a cesta koja je bila državna u međuvremenu je postala županijska pa ponovo državna, pa posao nikako da krene nakon brojnih obećanja – podsjeća općinski načelnik Stjepan Krobot i dodaje kako od svega do nedavno nije bilo ništa. Priča ozbiljno započinje pred dvije godine kada je napravljeno prvih 180 metara nogostupa, te ona sada poprima svu ozbiljnost jer su radovi konačno u tijeku pa će ovaj dio Breznice uskoro biti pokriven novom pješačko-biciklističkom stazom. Prijavom na natječaj dobili smo određena europska financijska sredstva za projektiranje biciklističko-pješačkih staza na području cijele općine, koja će u budućnosti predstavljati modernu poveznicu s Općinom Breznički Hum - istaknuo načelnik Krobot.

Njegov kolega načelnik Općine Breznički Hum Zoran Hegedić napominje kako je ovaj projekt od izuzetne važnosti za obje općine, jer će u konačnici povezati središte općine s poduzetničkom zonom te u nastavku s Općinom Breznica, kako cestom tako i modernom pješačko-biciklističkom stazom, što uključuje i veću sigurnost sudionika koji će ovu prometnicu koristiti svakodnevno.

-Osim odvodnje oborinskih voda koja će ovime biti riješena, mi ćemo u suradnji sa investitorom pripremiti projekt vezan uz postavljanje javne rasvjete kako bi novouređena dionica prometnice bila adekvatno osvijetljena. Projektni plan provedbe svih ovih radova je 6 mjeseci, što znači da bi, ukoliko to vremenske prilike dozvole, u drugoj polovici ožujka 2024. godine pješačko-biciklistička staza bila spremna za upotrebu – kazao je načelnik Hegedić, zahvalivši predstavnicima Hrvatskih cesta na suradnji i angažmanu povodom provedbe projekta.

- Hrvatske ceste u nastavku planiraju raspisati natječaj za izgradnju i uređenje novog prometnog rotora u Varaždinu u ulici Braće Radić prema Nedeljancu, a u velikoj fazi priprema nalazi se i istočna zaobilaznica grada Varaždina kao i novi rotor u središtu Sračinca – rekao je član uprave Hrvatskih cesta Alen Leverić.

Hia.com.hr koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti.