U Varaždinskoj županiji u tijeku su dvije velike investicije nacionalnog značaja: rekonstrukcija i uređenje hotela Minerva u sklopu Specijalne bolnice Varaždinske Toplice, najveće ustanove za rehabilitaciju u Hrvatskoj, te opsežna revitalizacija arboretuma Opeka u Vinici, najvećeg arboretuma u državi.
Kako napreduju radovi na dva kapitalna projekta ukupno vrijedna više od 32 milijuna eura, danas se uvjerio ministar turizma i sporta Tonči Glavina zajedno sa županom Varaždinske županije Anđelkom Stričakom, zamjenicom Silvijom Zagorcem, gradonačelnicom Varaždinskih Toplica Dragicom Ratković, saborskim zastupnikom Goranom Kaniškim, predsjednicom Savjeta za zdravlje Varaždinske županije doc. prim. dr. sc. Spomenkom Kiđemet-Piskač i ravnateljima zdravstvenih ustanova s područja Varaždinske županije. Naime, Ministarstvo turizma i sporta je za oba projekta odobrilo više od 23 milijuna eura bespovratnih sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a putem javnog poziva „Regionalna diversifikacija i specijalizacija hrvatskog turizma kroz ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti“.
Radovi na hotelu Minerva u punom su jeku, a odvijaju se u sklopu projekta „Unaprijeđenje kvalitete smještaja i sadržaja hotela Minerva“, ukupne vrijednosti 22.177.913,51 eura, od čega je 77 % ili 17.112.791,55 eura bespovratnih EU sredstava. Zahvaljujući tome, Minerva će postati hotel s 4 zvjezdice, reprezentativan objekt zdravstvenog turizma na razini Hrvatske.
Specijalna bolnica Varaždinske Toplice već je danas najveća ustanova za medicinsku rehabilitaciju u Hrvatskoj, jer rekonstrukcijom hotela Minerva ljestvicu podižemo još više. Nakon više od 40 godina, Minerva će ponovno zasjati kao moderan hotel s četiri zvjezdice. Cijeli kompleks razvijamo u reprezentativnom centru zdravstvenog turizma Hrvatske. Ukupna ulaganja u bolnicu time će premašiti 45 milijuna eura. Varaždinske Toplice i ljekovitu termalnu vodu prepoznali su još Rimljani, a mi ih sada pretvaramo u mjesto vrhunske medicinske rehabilitacije i kvalitetne turističke ponude, koje će pružiti posebno iskustvo oporavka i boravka – rekao je župan Stričak i zahvalio Ministarstvu Vladi RH na podršci.
Ministar Glavina podsjetio je kako su projekt obnove Minerve, kao i obnove arboretuma Opeka prošli izrazito konkurentan proces za dobivanje sredstava.
U cijeloj Hrvatskoj samo je 13 projekata iz područja lječilišnog i zdravstvenog turizma dobilo maksimalnu potporu iz sredstava Europske unije i Vlade RH. Specijalna bolnica u Varaždinskim Toplicama jedan je od tih 13 projekata. Arboretum Opeka, s druge strane, jedan je od svega šest ili sedam projekata turističke infrastrukture koji su sufinancirani. Više od 50 projekata koji su se prijavili, nisu po bodovima ispunili uvjete za dodjelu sredstava. To je veliki iskorak za Varaždinsku županiju, ostvaren upravo u ovom mandatu župana Anđelka Stričaka, kojem ovom prilikom zahvaljujem na izvrsnoj suradnji. Mogu reći da je bio vrlo uporan sa svojim timom, a kvaliteta projekata koje su dostavili Ministarstvu turizma i sporta morala je biti prepoznata i nagrađena. Možda još uvijek nismo dovoljno svjesni koliko je ovo iskoraka, jer ovdje ne govorimo samo o obnovi objekata – govorimo o stvaranju budućeg turističko-zdravstvenog centra u ovom dijelu Hrvatske, na koji će se nadograđivati čitav niz dodatnih vrijednosti: smještajni kapaciteti, ugostiteljska ponuda, OPG-ovi, domaće radinosti. Ova ulaganja osjetit će se generacijama koje dolaze. Uvjeren sam da će se realizacijom obnove Minerve i arboretuma Opeka Varaždinske županije pozicionirati kao nezaobilazna kontinentalna destinacija – rekao je ministar Glavina.
Ravnatelj Specijalne bolnice Denis Kovačić istaknuo je da će 35.000 četvornih metara biti obuhvaćeno rekonstrukcijom i opremom.
U sklopu projekta uređuju se interijeri smještajnih jedinica, restorana, kuhinje, recepcije i predvorja, kao i trg ispred glavnog ulaza u Minervu. Planirana je i rekonstrukcija unutarnjih i vanjskih bazena, koji će dobiti vodene atrakcije. U svim prostorijama kompleksa bit će uveden wi-fi i internet, a bazeni će dobiti novu strojarsku tehniku. Uz to, provest će se niz dodatnih zahvata s ciljem modernizacije cijelog kompleksa. Ujedno bolnica je u travnju službeno dobila potvrdu statusa termalnog i peloidnog lječilišta, što će biti od velike važnosti nakon ponovnog otvaranja Minerve, kako bi se mogla još snažnije promovirati na domaćem i stranom zdravstveno-turističkom tržištu – zaključio je Kovačić.
Ministar Glavina i župan Stričak obišli su i novouređenu Dnevnu bolnicu u tzv. Spinalnom centru, Nacionalnom centru za rehabilitaciju osoba s oštećenjima kraljevske moždine, objekt je izgrađen i svečano otvoren 2023. godine. Moderan objekt ima suvremenu terapijsku i dijagnostičku opremu, au njemu se provodi i robotska rehabilitacija. Upravo je njegova izgradnja omogućila da se medicinsko-biokemijski laboratorij topličke bolnice preseli u zgradu nekadašnje poliklinike, čime je postao dostupniji vanjskim pacijentima, u što su se uvjerili i ministar Glavina te župan Stričak.